Rataje (województwo świętokrzyskie)

Rataje – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, w gminie Wąchock na skraju Sieradowickiego Parku Krajobrazowego.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim footy shirts.

Pierwotnie wieś była własnością opatów wąchockich, którzy posiadali tu dworek myśliwski oraz pola uprawne, stąd wcześniejsza nazwa wsi to Zalesie (XVI-XVII w.).
W wieku XIX Rataje były to: wieś i folwark w powiecie iłżeckim, gminie Wielka Wieś, parafii Wąchock, odległe od Iłży 26 wiorst a 7 wiorst od Wąchocka.
W roku 1882 ma 18 domów hobart meat tenderizer, 82 mieszkańców, 367 mórg dworskich, 105 mórg włościańskich.
Folwark Rataje stanowi majorat rządowy, nadany Mikołajowi Miliutinowi.
Po kasacie Opactwa Cystersów tutejszy majątek ziemski wraz z dworem zmieniał kilkakrotnie właścicieli: rodzina Miliutinów, skarb państwa, a od okresu międzywojennego rodzina Grotowskich. Część zabudowań dworskich przetrwała do początku lat 90. XX w., kiedy to ostatecznie rozebrano zniszczone już budynki. Obecnie zachowały się jedynie pozostałości dawnego parku dworskiego oraz fragmenty bramy wjazdowej.

We wsi znajduje się modrzewiowa kaplica św. Zofii najprawdopodobniej z połowy XIX w., z późniejszą murowaną zakrystią, spełniająca rolę kościoła filialnego parafii Wąchock. Fundator kaplicy nie jest znany. W ołtarzu głównym znajduje się obraz będący alegorią św. Zofi z jej trzema córkami: Wiarą, Nadzieją i Miłością. Obraz ten wraz z szafą ołtarza to jedyne pozostałości po rozebranym w 1845 dawnym kościele parafialnym pod wezwaniem św. Elżbiety w Wąchocku.

W Ratajach urodziła się mieszkała i tworzyła Marianna Wiśnios (1909/14 – 1996), znana i ceniona malarka ludowa; pochowana jest na cmentarzu parafialnym w Wąchocku. Jej prace znajdują się w siedzibie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Genewie, w Muzeum Polskim w Rapperswilu i w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga. W 1984 powstał film dokumentalny o jej życiu i twórczości (reż. Hanna Kramarczuk, Wytwórnia POLTEL).

Przez wieś przechodzi niebieski szlak turystyczny im. E. Wołoszyna z Wąchocka do Cedzyny, niebieski szlak rowerowy ze Skarżyska-Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego oraz czerwony szlak rowerowy do Starachowic.

Comments are closed.